Mednarodna delavnica: Podružbljanje partizanskega arhiva
Osemdesetletnica osvoboditve od fašizma postavlja vprašanje, kako ponovno misliti, arhivirati ter prakticirati antifašizem danes. Raziskovalni projekt Gala Kirna Protesti, umetniške prakse in kultura spomina v postjugoslovanskem kontekstu (ARIS, J6-3144, 2021-2025) se zaključuje z dvema dogodkoma, delavnico Podružbljanje partizanskega arhiva, s predstavitvijo digitalnega zemljevida Uporniška Ljubljana, knjige ZBORnik PRAKSA aktivističnega petja in dvojno številko revije Anthropos.
V zaključni delavnici se bo z gosti_jami razpravljalo o javnem aspektu kulture spomina na NOB v postjugoslovanskem kontekstu. Projekt se je začel z naivnimi, a odprtimi vprašanji, ki si jih moramo postavljati kot družba in ne le raziskovalna elita: zakaj in kako še danes rokovati s spominom na NOB? Ali ni bolje namesto vztrajanja na polarizaciji na antifašiste in fašiste miselne napore usmeriti v prihodnost? Ali ne bi bilo bolje, da zgodovinski spomin na partizansko revolucijo ostane stvar zgodovinskih učbenikov, muzejev in akademske kuriozitete? Ali pa bi morda morali spomin na NOB prepustiti državnim proslavam, oziroma celo nostalgiji na neke herojske čase, ko je bilo (še) dovoljeno sanjati?
Delavnica se bo pričela v sredo, 23. aprila, ob 10.00 na Fakulteti za družbene vede UL (AP19), se nadaljevala z vodenim ogledom po nekaterih partizanskih točkah odpora v Ljubljani (s pričetkom ob 14.00) ter se prvi dan zaokrožila s predstavitvijo knjige in predavanjem Chiare Bonfiglioli na ZRC SAZU (16.00–19.00).
Program drugega dne se bo pričel izvajati ob 13. uri, v Akademski čitalnici Aleša Debeljaka, kjer bo predstavljen izid dvojne številke revije Anthropos, sledil pa mu bo moderiran panel prispevkov o stripih. Več o samem projektu, vsebinah delavnice in o imenih vseh sodelujočih si lahko preberete v programu. Lepo vabljeni!