TEHNIKA. KAPITAL. MEDIJ. Univerzalno in svoboda

Urednik: Dean Komel
Avtor: Peter Trawny
Monografija Petra Trawnyja nagovarja pereča vprašanja sodobnosti, njenega smisla oz. nesmisla, našega dnevnega vsakdana, če ne že kar vsakdanjosti, za katero se sploh ne zavedamo več, kako jo živimo, kako jo preživljamo, kaj jo obvladuje in kako. Trawny njen temeljni sklop poimenuje univerzalna tehnika, kapital, medij. Trawny sistematično pretresa vpetost človeka, narave in znanosti v ta sklop, njegovo vladavino pod primatom fluidne, skoraj nerazločljive univerzalnosti. Za slovenski prostor je morda nenavadno dejstvo, da Trawny pri preučevanju te konstelacije združuje različne ideološke usmeritve, od fenomenološke do filozofsko-zgodovinske iz preteklega in predpreteklega stoletja, vse od Spinoze prek nemške (klasične) filozofije do Marxa, Nietzscheja, Habermasa in Derridaja, pa tudi sodobnih francoskih avtorjev, ob tem pa ne zanemari vezi z ameriško in angleško zgodovino misli. Vse to razgalja vso nebogljenost različnih pogledov ob današnjem fenomenu tehnike, njene globinske povezanosti z gibanjem napredka zgodovine, prek revolucij, družbenih sprememb in najrazličnejših transformacij.

Leto izida: 2022

30. 05. 2024
Oddelek za romanske jezike in književnosti, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Jubilejni večer ob 40. obletnici francoske študentske gledališke skupine Les Théâtreux