»Ljubiteljem kranjskih Alp!«: kranjska podružnica Nemškega in avstrijskega planinskega društva

Avtor: Marija Mojca Peternel
Nemško in avstrijsko planinsko društvo je v slovenskem prostoru pusti­lo precej močne in široke sledi. Njegove podružnice, ki so segale ne le globoko v današnji evropski prostor, ampak so te meje tudi presegle, so dolgo časa delale samo za alpsko stvar, sledile so osnovnemu cilju, zaradi katerega je nastalo društvo, ki se ni oziralo na vse izrazitejše politične tokove. DuOeAV je imel v takratnem slovenskem prostoru osem podružnic: Beljaško, Celjsko, Kranjsko, Mariborsko, Goriško, Primorsko in Slovenjegraško. Naša študija ohlapno obravnava Kranjsko podružnico, ki je bila v okviru celotnega društva ena izmed srednje velikih podružnic. Društvo DuOeAV je bilo do sedaj v slovenskem zgodovinopisju redko pred­met znanstvenih razprav. Glede na vso njegovo dediščino, ki jo danes uživamo številni ljubitelji gora in je precej znana v širšem evropskem prostoru, bi lahko zapisali, da po krivici. Morda je gledanje nanj bilo obarvano preveč nemško nacionalno, kar pa ni bil namen njegovega nastanka.

Leto izida: 2023

07. 06. - 08. 06. 2024
Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

3. mednarodna konferenca doktorskih študentov na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo

05. 06. 2024

Okrogla miza: Kam gre naša šola?

04. 06. - 04. 07. 2024

Razstava: RARARA umetnice Tinkare Nemec Herkess

03. 06. 2024

Semantične in pragmatične lastnosti turškega diskurzivnega členka hani