Projekt Materinstvo in reproduktivna politika v 19. in 20. stoletju na èStorii

Dr. Ana Cergol Paradiž, dr. Meta Remec in dr. Petra Testen so predstavile nekatere ugotovitve projekta Materinstvo in reproduktivna politika v 19. in 20. stoletju. Foto: Bojan Godeša

Na festivalu èStoria v Gorici (Italija) so 27. 5. 2023 dr. Ana Cergol Paradiž, dr. Meta Remec in dr. Petra Testen predstavile nekatere ugotovitve projekta Materinstvo in reproduktivna politika v 19. in 20. stoletju, ki ga financira ARRRS. Razpravljale so o tem, kako se je v 19. in 20. stoletju spreminjal položaj mater. Kako so nanje vplivali proces higienizacije, novi pogledi na ustrezno nego otrok in postopna profesionalizacija porodništva. Na konkretnih primerih iz Goriške regije so osvetlile tudi, kako so matere v 19. in 20. stoletju usklajevale skrb za otroke s svojo pridobitno dejavnostjo, kaj je k temu prispevalo obdobje socializma in kako se je njihov položaj spremenil po razpadu Jugoslavije. Dogodek je moderirala Anna Limpido, kot tolmačka je sodelovala Katja Vončina.

Predstavitev projekta Evropska noč raziskovalcev 2024/2025 – Humanistika, to si ti!

Vsi govorci na novinarski konferenci (foto: Katja Kodba, STA)

Prof. dr. Marta Verginella na XX. mednarodnem festivalu zgodovine v Gorici

XX. mednarodni festival zgodovine je potekal v Gorici (foto: https://www.estoria.it/)

Obisk veleposlanika Helenske republike v Ljubljani