Večkulturna mesta Habsburške monarhije 1880–1914: Zamišljene skupnosti in konfliktna soočenja

Oddelek za zgodovino Filozofske fakultete, programska skupina Slovenska zgodovina in Zgodovinski inštitut Milka Kosa, ZRC SAZU vljudno vabijo na predstavitev knjige Multicultural Cities of the Habsburg Empire 1880–1914: Imagined Communities and Conflictual Encounters / Večkulturna mesta Habsburške monarhije 1880–1914: Zamišljene skupnosti in konfliktna soočenja, avtorice Catherine Horel (CNRS/CETOBAC, Pariz), ki bo 28. maja 2025, ob 16.00 v Gosposki dvorani ZRC SAZU, Gosposka ulica 13.

Z avtorico se bosta pogovarjala Petra Svoljšak in Rok Stergar. Pogovor bo v angleščini.

Knjiga je primerjalna analiza družbene, etnične in kulturne raznolikosti v zadnjih desetletjih Habsburške monarhije v dvanajstih mestih: Arad, Bratislava, Brno, Černivci, Lviv, Oradea, Reka, Sarajevo, Subotica, Temišvar, Trst in Zagreb. Z izbiro teh mest se je avtorica želela zoperstaviti nesorazmerni pozornosti, ki so je deležna največja mesta v cesarstvu. S poudarkom na vidikih vsakdanjega življenja, s katerimi se soočajo prebivalci mest (društva, šole, gospodarstvo in občinska politika), se knjiga izogne idealizaciji monarhije kot prostora mirne multikulturnosti, prav tako pa se izogne pretirani osredotočenosti na konflikte. Avtorica trdi, da je bil svet habsburških mest dinamičen prostor, v katerem so sobivali številni modeli, ki so ustvarjali vitalnost, posnemanje in konflikte. Modernizacija je prinesla razpad starih struktur, pa tudi mobilnost, napredek izobraževanja, razmah društvenega življenja in nenehno rastočo kulturno ponudbo.

Catherine Horel je direktorica raziskav pri CNRS/CETOBAC, Pariz in predsednica Mednarodnega odbora za zgodovinske znanosti (ICHS). Ukvarja se s sodobno zgodovino Srednje Evrope, njena dela so osredotočena na Habsburško monarhijo in Madžarsko, njune družbenopolitične strukture, urbano in vojaško zgodovino ter judovsko zgodovino. Izdala je vrsto knjig, njena zadnja, Multicultural Cities of the Habsburg Empire 1880–1914: Imagined Communities and Conflictual Encounters (CEU Press, 2023), je na voljo tudi v odprtem dostopu na tej povezavi.

 

Dogodki

Znanstvena založba, Knjigarna

10. Sejem na zraku

Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo

Sodelujoče oblikovanje: Na učenju osredotočeno sodelovanje – gostujoče predavanje

Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo

Med-vrstno sodelovanje? Vključevanje post-humanistične/post-specistične perspektive v oblikovanju – gostujoče predavanje

Oddelek za geografijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Javno predavanje dr. Marka Krevsa pred izvolitvijo v naziv redni profesor

Oddelek za slavistiko, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Gostujoča predavanja dr. Iváneka z Ostravske univerze