Pogovori o Ljubljani: Mesto in garnizon
V aprilu se nadaljuje cikel pogovorov o Ljubljani, ki so v marcu pritegnili izjemno raznoliko publiko. Potem ko so na začetku pomladi diskutirali o Ljubljani dolgega devetnajstega stoletja in o javnem prostoru, se bodo v sredo, 16. aprila 2025, ob 18. uri v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova (+MSUM) posvetili vprašanju razmerja Ljubljane do vojske.
Kdaj je padlo ljubljansko obzidje in kdaj so bili meščani odvezani obveznosti obrambe mesta? Zakaj so morali Ljubljančani v svojih domovih prenočevati vojake in kako naj bi jih te nadležne obveznosti še pred sredino 19. stoletja reševal Kolizej? Kdaj so mesto preplavile velike vojašnice, ki so slabih sto let predstavljale obsežne, za civilno prebivalstvo zaprte dele mesta, danes pa vztrajajo z nami z drugačnimi vsebinami? Od kod so bili vojaki, ki so skozi čas bivali v njih? Kam so z ljubljanskih ulic izginili vojaki v zadnjih desetletjih in ali se brez njihove prisotnosti v vsakdanu v Ljubljani počutimo bolj ali manj varni?
Na Pogovorih o Ljubljani, ki potekajo v okviru obrazstavnega programa razstave Predstave mesta, gostijo širok nabor stalnih razpravljavcev, ki se jim za posamezne pogovore ali sklope pogovorov pridružijo še drugi strokovnjaki, specializirani za obravnavane teme ali obdobja. Na pogovoru bodo tokrat sodelovali še vojaški zgodovinar Damijan Guštin, zgodovinar, kustos za orožje in uniforme v MNSZS Marko Ličina, antropologinja, avtorica knjige Utopija uniforme: Afektivna življenja Jugoslovanske ljudske armade Tanja Petrović in zgodovinar habsburške Srednje Evrope, ki je raziskoval prisotnost habsburške vojske v Ljubljani, Rok Stergar.
Toplo vabljeni!