FF govorí v letu jezikov: O slovenskih narečjih: ob 70. obletnici smrti akad. prof. dr. Frana Ramovša

Vabljeni na predavanje prof. dr. Vera Smole, Oddelek za slovenistiko Filozofske fakultete z naslovom O slovenskih narečjih: ob 70. obletnici smrti akad. prof. dr. Frana Ramovša, ki bo potekalo v sklopu predavanj FF govorí v letu jezikov. Predavanje bo v četrtek, 13. 4. 2023, ob 18. uri (pred. 2).

Slovenska narečja so tista jezikovna različica, za katero na eni strani vlada prepričanje, da izginevajo, po drugi strani pa so vse bolj prisotna v medijih, literaturi, kulturi ... V predavanju se bomo sprehodili skozi zgodovino njihovega nastanka, se spomnili zunajjezikovnih vzrokov za njihovo raznolikost, poskusov klasifikacij do prve znanstvene in naprej, spregovorili o njihovi današnji (ne)prestižnosti v različnih pokrajinah, spoznali možnosti poslušanja posnetkov na spletu, kakšnega tudi poslušali in skupaj ugotavljali njegovo narečno poreklo ter najbolj prepoznavne značilnosti.